تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
نسخه چاپی/شهر کتاب
تاریخ : چهارشنبه 10 شهریور 1400 کد مطلب:25317
گروه: برنامه‌های آینده

فراز و فرود اندیشه‌ی ابن‌سینا در اروپای سده‌های میانه

سخنران: دکتر عاطفه اسماعیلی

یک قرن پس از درگذشت ابن‌سینا، ترجمه آثار او در مابعدالطبیعه، منطق، طبیعیات و پزشکی به زبان لاتین آغاز شد و تا صد سال بعد، کارهایش به بخش مهمی از منابع فکری دانشگاه‌های اروپایی تبدیل شد. بعضی از این متون، به ویژه «النفس» و «الهیات شفاء»، تاثیر دیرپایی بر فلسفه لاتین باقی گذاشتند و به خطوطی اساسی در اندیشه‌های شماری از فیلسوفان  بزرگ مدرسی، مانند آلبرت کبیر و توماس آکویناس و دونس اسکات، شکل دادند. نمونه‌هایی از این تاثیر را در بحث‌های لاتین پیرامون تمایز وجود و ماهیت، عقول و معنا می‌توان دید. همچنین، شیوه نگارش فلسفی ابن‌سینا، به‌ویژه ژانر دانشنامه‌ی فلسفی، مورد تقلید بسیاری از نویسندگان قرون‌وسطایی قرار گرفت.سرگذشت ابن‌سینا در اروپا، مسیری پیوسته و هموار نبود. فراز و فرود فلسفه ابن‌سینا در اروپای قرون وسطا، با شوق به کنکاش در فلسفه ارسطو، محبوبیت و ممنوعیت ابن‌رشد و نیز سرشت جریان‌های منتقد مابعدالطبیعه رسمی ارتباط داشت. موج‌های اقبال به ارسطوی یونانی و ابن‌رشد و رویگردانی از فلسفه رسمی مدرسی، باعث افول نسبی ابن‌سینا شد و هربار بازگشتی متفاوت به او را رقم زد. با این همه می‌توان به طور کلی از نظام فلسفی‌ای به نام ابن‌سینای لاتین سخن گفت که در جزئیات بسیاری با فلسفه کلاسیک ابن‌سینا متفاوت است. در این درس گفتار، نگاهی مختصر به ابن‌سینای لاتین و فراز و فرود اندیشه سینوی و در اروپای سده‌های میانه می‌اندازیم.


بیست‌وششمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی بوعلی سینا در روز چهارشنبه ۱۷ شهریور ساعت ۱۱ صبح با عنوان «فراز و فرود اندیشه ابن‌سینا در اروپای سده‌های میانه» به سخنرانی دکتر عاطفه اسماعیلی اختصاص دارد که به صورت مجازی پخش خواهد شد.

علاقه‌مندان می‌توانند این برنامه را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، تلگرام این مرکز به نشانی bookcitycc و صفحه‌ی این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.

 

 

http://www.bookcity.org/detail/25317