کد مطلب: ۲۹۴۷۷
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۰

درآمد بر مساله وجود و ماهیت در فلسفه سهروردی؛ خوانش کربن

مناقشات درباره فلسفه سهروردی به چند رای مشهور فلسفی انجامیده است‌ .عموما او را از گروه فیلسوفان قائل به اصالت ماهیت دانسته اند یا گاهی برخی فلسفه او را با این استدلال که وی اصطلاح نور را بر جای وجود نشانده، فاقد متافیزیک مستقل و نوآورانه دانسته اند. از طرفی همواره این خطر وجود دارد که درک استعاری از نور در فلسفه سهروردی خصوصا درک ادبی-استعاری از رسالات تمثیلی او متافیزیک اشراقی را به نوعی زیبایی شناسی ادبی فروکاهد. برخی خوانش ها بر این راه رفته اند. در این درس گفتار علاوه بر تحلیل رای سهروردی در مساله وجود و ماهیت به مثابه یک درآمد، در باب موارد مذکور به بحث می نشینیم و در نهایت خوانش هانری کربن از متافیزیک وجود و ماهیت و نسبت آنها را به میان خواهیم آورد.

پنجمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی سهروردی به «درآمد بر مساله وجود و ماهیت در فلسفه‌‌‌ی سهروردی؛ خوانش کربن» اختصاص دارد که با سخنرانی دکتر علیرضا سمنانی در روز چهارشنبه ۲۵ اسفند ساعت ۱۱ صبح برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، کانال تلگرام bookcitycc و صفحه‌ی این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST