کد مطلب: ۲۷۸۲۹
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰

«اخبار مشاهیر ادب معاصر در مطبوعات»، برگزیدۀ سومین دورۀ کتاب سال قزوین

در مراسم اختتامیه سومین دوره‌ی کتاب سال قزوین (جایزه‌ی دکتر احسان اشراقی) و هم زمان با بیست و نهمین دوره‌ی هفته‌ی کتاب جمهوری اسلامی ایران، کتاب «اخبار مشاهیر ادب معاصر در مطبوعات»، تألیف مهدی نورمحمدی به عنوان اثر برگزیده‌ی سومین دوره‌ی کتاب سال قزوین انتخاب شد.
کتاب «اخبار مشاهیر ادب معاصر در مطبوعات»، جستجویی است گسترده در روزنامه‌ها و مجلات دوره‌ی قاجار تا عصر حاضر که در آن، اخبار و مطالب مربوط به پنج تن از مشاهیر ادب معاصر گردآوری شده است.
با توجه به این که اخبار فراهم آمده، اطلاعات و آگاهی های ارزشمند و نکات جدید و بعضاً منتشرنشده ای را درباره‌ی زندگی، اشعار، آثار و افکار مشاهیر ادب معاصر در اختیار قرار می دهد، کتاب حاضر به عنوان منبع تحقیقی مستند و معتبر، موجب شناختِ بیشتر علاقه مندان و محققین درباره‌ی زندگی و آثار شخصیت‌های مشهور ادبیات معاصر شده و گامی جهت پژوهش‌های بعدی درباره‌ی آنان محسوب می شود.
دفتر اول این مجموعه به میرزاده‌ی عشقی، ایرج میرزا، اشرف‌الدین حسینی، فرخی یزدی و حیدرعلی کمالی اختصاص دارد و در آینده، دفترهای بعدی درباره‌ی سایر چهره‌های سرشناس ادبیات معاصر ایران همچون: ملک‌الشعرای بهار، عارف قزوینی، علی‌اکبر دهخدا، وحید دستگردی، پروین اعتصامی، نیما یوشیج، شهریار، صادق هدایت و فروغ فرخ‌زاد منتشر خواهد شد.
در مجموع، این کتاب که حاصل تورق و بررسی ده ها هزار صفحه روزنامه‌ها و مجلات عصر قاجار و پهلوی است، حاوی ۲۲۱خبر است که ۶۶ عنوان آن به میرزاده‌ی عشقی، ۴۴ عنوان به ایرج میرزا، ۴۱ عنوان به نسیم شمال، ۵۰ عنوان به فرخی یزدی و ۲۰ عنوان به حیدرعلی کمالی اختصاص یافته است.
کتاب «اخبار مشاهیر ادب معاصر» که به شادروان استاد ایرج افشار تقدیم شده، در سال ۱۳۹۸ در ۴۱۶ صفحه و شمارگان ۵۵۰ نسخه و ۹۲۵۰۰ تومان توسط نشر علم منتشر شده است.
نورمحمدی پیش از این، در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۸ با دو کتاب «قزوین در انقلاب مشروطیت» و «عماد ملک خط» (زندگی و آثار میرعماد سیفی حسنی قزوینی) به عنوان برگزیده اولین و دومین دوره‌ی کتاب سال قزوین در رشته‌ی تاریخ و هنر دست یافته بود.
نورمحمدی تا کنون ۳۱ عنوان کتاب با موضوعات تاریخ، ادبیات، موسیقی، و خوشنویسی به چاپ رسانده و کسب عنوان اثر برگزیده در رشته‌ی تاریخ در اولین دوره‌ی جایزه‌ی دکتر باستانی پاریزی در سال ۱۳۹۵ با تألیف کتاب «باقر خان سعدالسلطنه حاکم قزوین در عصر ناصری» را نیز در کارنامه‌ی خود دارد.

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST