کد مطلب: ۲۶۵۴۵
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰

شش رمان نهایی کاندیدای بوکر ۲۰۲۱ معرفی شدند

گسترش فرهنگ و مطالعات: «بوکر ۲۰۲۱» مهم‌ترین جایزه‌ی ادبی بریتانیا، حالا شش رمان نهایی خود را برای تصاحب این جایزه می‌شناسد. به گزارش گاردین، شاید امسال دوره‌ی ویژه‌ای در طول تاریخ برگزاری این رقابت ادبی باشد. سالی که شرایط جهان شرایطی عادی نیست و این را می‌توان از انتخاب‌های داوران نیز به‌خوبی متوجه شد. آثار انتخابیِ نهایی حال‌و‌هوای آسیب‌پذیری بشر و حسی شبیه حس فقدان را در خود دارند.

از لیست نهایی، دو رمان به شکل مستقیم با پدیده‌ی مرگ و شرایط به‌وجودآمده در پیِ آن آغاز می‌شوند. »پیمان»، اثر دیمون گلگوت، نویسنده‌ی اصالتاً افریقایی است که محوریت رمانش سال‌های آپارتاید در افریقای جنوبی و مصائب و مشکلات آن سال‌ها با تمرکز بر یک خانواده‌ی سفیدپوست است. همچنین رمان «سفر به نقطه‌ی شمالی»، نوشته‌ی آنوک آرودپراگسام، وقایعش در زمانه‌ی جنگ داخلی سریلانکا می‌گذرد و همه‌چیز از زمانی وضعیت بحرانی به خود می‌گیرد که پرستارِ یک زن سالخورده می‌میرد. در رمان «حیرانی»، اثر ریچارد پاورز، با جهان روانی یک مرد در پیِ مرگ همسرش مواجه می‌شویم. او حالا می‌‌بایست از فرزندشان مراقبت کند، درحالی‌که از نظر روحی، خود وضعیت باثباتی ندارد.

دو رمان تاریخی نیز در فهرست نهایی به چشم می‌خورد: «خوش‌شانس‌ها»، اثر ندیفا محمد، که وقایعش پیرامون انسانی است که به اشتباه محکوم به قتل عمد شده. مرزهای انسانی ساخته‌شده بر اساس قانون تا چه حد منطبق بر واقعیات رخ داده‌اند؟ رمان ندیفا محمد، در بستر یک روایت تاریخی این مسئله را به چالش می‌کشد. «چرخه‌ی شگفت‌انگیز»، نوشته‌ی مگی شیپستد، در روایت خود زندگی یک زن هوانورد را پیگیری می‌کند که به ناگه ناپدید شده و حالا سال‌ها بعد، بازیگری در حین بازی کردن نقش او دچار حالت‌هایی خاص می‌شود.

رمان «کسی چیزی نمی‌گوید»، اثر پاتریشیا لاکوود، نیز رمان دیگر فهرست نهایی بوکر امسال است. مصیبتی در خانواده‌ای رخ می‌دهد و حالا مسئله‌ی مهم نحوه‌ی عمل این خانواده است.

در میان آثار امسال، در بخش‌هایی طنز به چشم می‌خورد و در بخش‌هایی تراژدی. همچنین توجه به نادیفا محمد، نویسنده‌ی سومالیایی‌الاصل که در سال ۲۰۱۳ به‌عنوان نویسنده‌ای جوان کشف استعداد شد، از نکات جالب توجه این دوره است. به‌نظر می‌رسد در بوکر امسال شاهد رقابت تنگاتنگ و نزدیکی میان نویسندگان گوناگون برای تصاحب این جایزه‌ی ادبی باشیم.

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST