کد مطلب: ۲۵۳۹۶
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰

رمان برنده‌ی گُنکور ۲۰۲۰ در زبان فارسی

گسترش فرهنگ و مطالعات: رمان «ایرادی در کار است» نوشته‌ی اِروه لوته‌لیه به همت نشر شما به چاپ رسیده است. اِروه لوته‌لیه برنده گُنکور سال ۲۰۲۰ که مهمترین جایزه ادبی فرانسه است، آفریننده‌ی داستانی است که ازسویی، بیانگر دل‌شوریدگی و نیست‌انگاری و پوچی آغاز هزاره سوم است -نویسنده از علاقمندان آلبر کامو و ایوان گونچارف، خالق آبلومف است.- و از سوی دیگر، شکلی پلیسی-اجتماعی و پردازشی به سبک سینمای علمی‌-تخیلی دارد.

در کنار ادبیات، شعر و رمان عاشقانه، وی دارای مدارک عالی تحصیلی در زمینه‌های زبانشناسی، فلسفه و ریاضیات است. همچنین طنزنویسی تلخ (برنده جایزه سال ۲۰۱۳) و روزنامه‌نگاری شناخته‌شده در حوزه‌ی نقدِ آشپزی و سینما است.

لوته‌لیه از سال ۱۹۹۲ عضو نهضت ادبی اولیپو Oulipo است، که در سال ۱۹۶۰ توسط رمون کِنو و فرانسوا لو لیونه بوجود آمد. پیشینه‌ی فرهنگی،ادبی و علمی درخشان و تجربه دیرنه‌ی او در اولیپو موجب شد که در سال ۲۰۱۹، اِروه لوته‌لیه به ریاست این نهضت ادبی برگزیده شود.

رمان «ایرادی در کار است» به عقیده‌ی قریب به اتفاق منتقدین ادبی نقطه‌ی اوجی است برای نهضت ادبی اولیپو و یکی از شاخص‌ترین رمان‌های قرن بیست و یکم ادبیات فرانسه.

این رمان بخشی از وجود ما را کاوش می‌کند که همیشه سعی داشتیم از آن فرار کنیم. شاهکاری ماندگار که در آن منطق و خرافات در مقابل هم قرار می‌گیرند.

یک چیز قابل تحسین وجود دارد که همیشه از دانش ، هوش و حتی نبوغ پیشی می‌گیرد و آن عدم درک است. در ژوئن ۲۰۲۱ ، رویدادی دیوانه‌کننده در پرواز پاریس-نیویورک زندگی صدها زن و مرد را زیر و رو می‌کند. فرود اجباری و قرنطینه کردن مسافران و خدمه نشان می‌دهد که چیزی "ناجور" و نامرسوم مشاهده شده، نوعی "آنومالی" Anomalie و ناهمخوانی در این رویدادِ مرموز ذهنیت متخصصان را مشغول و نگران کرده است. به زبانی دیگر، چیزی در این قضیه می‌لنگد و "ایرادی در کار است".

به اعتقاد متخصصین ادبیات، مکتب ادبی اولیپو که خود را از ابتدا به عنوان لابراتوار و آزمایشگاه "آفرینش ادبی باالقوه" معرفی کرده است و مرزهای مصنوعی میان جهان ادبیات، هنر و زمان را برداشته در رمان "ایرادی در کار است" به اوج رسیده است.

اِروه لوته‌لیه به گونه‌ای این شاهکار را خلق کرده است که در کنار پایبند بودن به سبک‌های ادبی مدرن، بر محدودیت‌های ادبی هوشمندانه غلبه کرده و خواننده را با ترکیبی از ژانرهای مختلف ادبی از یک داستان هیجان‌انگیز، علمی‌تخیلی و عامه‌پسند گرفته تا یک رمان روانشناسی و فلسفی با رویکردی درون‌نگر که مملو از اشارات ادبی‌ست مواجه می‌کند و داستانی تحسین‌برانگیز و درخشان را در مقابل خواننده می‌گذارد تا با خواندنش لذت وافر ببرد. به همین خاطر کتاب طیف وسیعی از مخاطبین از متخصصین ادبی گرفته تا خواننده عام را به خود جلب کرده و فروشی چند میلیون نسخه‌ای در مدت زمانی کوتاه داشته است.

کاندید شدن در مهم‌ترین جوایز ادبی جهان و برنده شدن جایزه معتبر گُنکور سال ۲۰۲۰ فرانسه در کنار ترجمه شدنش به بیش از ۳۷ زبان، نشان‌دهنده‌ی این است که خواننده‌ی کتاب با یک شاهکار ادبی روبروست.

رمان ایرادی در کار است را محمود سلطانیه و حامد فولادوند به اتفاق ترجمه کرده‌اند و کتاب حاضر در ۳۶۹ صفحه رقعی با جلد نرم و قیمت ۱۱۰ هزار تومان چاپ و روانه‌ی کتابفروشی‌ها شده است.

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST