کد مطلب: ۲۴۷۲۳
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۰

جایگاه فلسفه‌ی هنر در آثار ابن سینا

 

زیبایی‌شناسی به عنوان یک دانش فلسفی مستقل نزد ابن سینا مطرح نبوده است. او در آثارش به طور مستقل و منسجم به فلسفه‌ی هنر نپرداخته است. با وجود این، ابن سینا در ضمن آثارش نکات متعددی را در مورد هنر و زیبایی مطرح کرده است. برخی از سخنانی که ابن سینا درباره هنرها مطرح کرده است، به نگاه فلسفی او به هنر مربوط می‌شود، اما برخی سخنانش به بررسی هنرها از جهات دیگر به‌ویژه از حیث فنی می‌پردازد. سخنان او در مورد فلسفه‌ی هنر و زیبایی به طور پراکنده و در بافت‌ مباحث متفاوتی مشاهده می‌شود، چنانکه می‌توان دیدگاه‌های زیبایی‌شناختی او را در بخش‌هایی همچون الهیات، ریاضیات، طبیعیات و منطق یافت. برخی از دیدگاه‌های زیبایی‌شناختی ابن سینا به صراحت در آثارش ذکر شده، اما برخی به طور ضمنی مطرح شده است و از آثارش قابل استنباط است.

پانزدهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی بوعلی سینا در روز چهارشنبه ۱۹ خرداد ساعت ۱۱ صبح با عنوان «جایگاه فلسفه‌ی هنر در آثار ابن سینا» به سخنرانی دکتر هادی ربیعی (عضو هیأت علمی دانشگاه هنر) اختصاص دارد که به صورت مجازی پخش خواهد شد.

در این درس‌گفتار مهم‌ترین مباحثی که ابن سینا در حیطه‌ی فلسفه‌ی هنر به آنها پرداخته است برشمرده می‌شود و جایگاه آن مباحث در بافت آثار او بررسی می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند این درس‌گفتار را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانیketabofarhang، تلگرام این مرکز به نشانی bookcitycc و صفحه‌ی این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST