کد مطلب: ۲۴۵۱۸
تاریخ انتشار: سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

بررسی تحلیلی و تطبیقی رساله الطیرنویسی از ابن‌سینا تا عطار

درباره کارکرد و معنا و انگیزه‌های پیدایش پرنده نامه‌ها در فرهنگ و ادب اسلامی-ایرانی نگره‌های مختلف و بعضا متعارضی موجود است. برخی اساسا قائل به یک سنت رساله الطیر‌نویسی هستند و همان را اصل می‌دانند و گروهی دیگر با توجه به زمینه‌ها و اهداف و رویکردهای روشیِ متفاوتِ پدیدآورندگان ،وجود چند سنت در این ساحت را مقرون به صواب می‌دانند.
بوعلی سینا به عنوان مهم‌ترین شخصیتی که این نوع ادبی _تمثیلی را با توجه به برخی کوشش‌های پراکنده گذشتگان، بنیاد نهاد و گسترش داد؛ نقشی بسیار مهم در تاریخ تفکر سیاسی و اجتماعی ما داشته است و علیرغم پاره‌ای مخالفت‌ها ، تاثیری عظیم بر همه کسانی که در این نوع تمثیلی_ادبی قدم نهادند و قلم برداشتند گذاشت از جمله برادران غزالی و پیر فرزانه نیشابور...

نهمین و دهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی بوعلی سینا درروزهای چهارشنبه هشتم و پانزدهم اردیبهشت ساعت ۱۱ صبح باعنوان «بررسی تحلیلی و تطبیقی رساله الطیرنویسی از ابن‌سینا تا عطار» به سخنرانی دکتر مهدی محبتی اختصاص دارد که به صورت مجازی پخش خواهد شد.
علاقه‌مندان می‌توانند این درس‌گفتار را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، تلگرام این مرکز به نشانی bookcitycc و صفحه‌ی این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.
هدف این درس‌گفتار تبیین و تحلیل تطبیقی پیدایش زمینه‌ها ،انگیزه‌ها و شیوه کار ابن‌سینا و برادران غزالی و عطار برای رسیدن به رستگاری و نجات از گرفتاری‌های وجودی و اجتماعی و سیاسی است

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

 

تمام محتوای این سایت تحت مجوز بین‌المللی «کریتیو کامنز ۴» منتشر می‌شود.

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST