کد مطلب: ۲۱۹۶۰
تاریخ انتشار: شنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۹

تکنیک‌های نویسندگی لازمه‌ی روایت‌گری

لیلا پیرعلی‌همدانی

سلما رضوان‌جو دانشجوی دوره دکترای زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه تهران است. او تاکنون کتاب‌های زیادی از جمله: چگونه جستار بنویسیم، هر کسی به فکر خودش، ادبیات و اقتصاد آزادی، مرگ سراغ اسقف اعظم می‌آید و ... را ترجمه کرده است. وی هم اکنون مشغول تدریس در دانشگاه و ترجمه کتاب است. نشر آن‌سو به تازگی کتابی با عنوان «چگونه برای مجله‌ها داستان کوتاه بنویسیم،که چاپ شود؟» را روانه بازار کرده است. با وی درباره‌ی این کتاب‌گفت‌وگویی کرده‌‌ایم:

ما کتابهای زیادی درباره‌ی «چگونه میتوان نویسنده شد» داریم. چه نکته متمایزی شما در این کتاب دیدید که تصمیم به ترجمه‌ی آن گرفتید؟

معمولا کتاب‌هایی که افراد را درباره‌ی نویسنده شدن راهنمایی می‌کنند بر اصول و ساختار روایت داستانی، پیرنگ، شکل روایت، سبک نوشتن، گره های داستانی و ... تاکید دارند. نمونه‌های بسیار خوبی از این نوع کتاب‌ها در اختیار خوانندگان هستند و برای نوشتن بسیار مفیدند. اما این کتاب خاص، نگاه متفاوتی به موضوع دارد. نخست اینکه، نویسنده به داستان کوتاه همچون گونه‌ای که می‌تواند نوع خاصی از خلاقیت را در نوشتن ایجاد و تقویت کند نگاه کرده است، نه پلی یا معبری برای رمان‌نویس شدن. از همین منظر امکانات خاص داستان کوتاه و جذابیت‌های آن را به مخاطب معرفی کرده است. در درجه‌ی بعد به مخاطب و رسانه‌ای که قرار است داستان در آن منتشر شود توجه کرده است. می‌دانیم که داستان‌های کوتاه اغلب در رسانه‌‌هایی مثل مطبوعات و یا صفحات اینترنتی منتشر می‌شود و مخاطب این رسانه‌ها نیز گروه‌های مختلفی از عموم شهروندان هستند. در کشور ما نیز در سال‌های اخیر مجله‌هایی که به شکل تخصصی داستان کوتاه چاپ می‌کنند رونق گرفته و مخاطبان خوبی پیدا کرده‌ است. از طرفی بسیاری افراد از شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها و دیگر صفحات اینترنتی برای عرضه نوشته‌هایشان استفاده می‌کنند که ویژگی مهم این نوع نوشته‌ها نیز کوتاه بودن است. بنابراین لازم است توجه داشته باشیم که داستان را برای چه نوع رسانه‌ای می‌نویسیم و انتظارات مخاطب چیست. اگرچه ممکن است بعضی افراد با این نوع نگاه به مسئله نوشتن موافق نباشند، اما اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم انتظارات مخاطب و شرایط رسانه‌هایی که نوشته‌های ما در آن‌ها منتشر می‌شود هم بخش مهمی از فرایند است و بد نیست گاهی نیم نگاهی به آن هم داشته باشیم. این کتاب ما را با این نوع الزامات نیز آشنا می‌کند و از همه مهم‌تر اینکه نویسنده برخی فنون و راه‌کارهای خوب و کاربردی را برای کسانی که تازه می‌خواهند نوشتن را شروع کنند و احساس دشوار بودن نوشتن آنان را مأیوس می‌کند، معرفی کرده است. فنون، را‌ه‌کارها و تمرین‌های این کتاب فقط ویژه تازه‌کارها نیست و برای کسانی که دستی بر آتش دارند نیز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. نویسنده‌ی این کتاب سال‌ها در نشریات معتبر جهانی نوشته و تجربه‌ی خوبی در این زمینه دارد با پشتوانه‌ی این تجربه ترجیح داده به‌جای پرداختن به بحث‌های انتزاعی و تئوری‌پردازی خیلی کاربردی و ملموس به موضوع بپردازند به‌نحوی که هرکس قصد دست به قلم شدن دارد بتواند از آموزش‌های این کتاب استفاده کند.

این کتاب تلاش کرده به نوعی با تمرین، تکنیکهای نویسنده شدن را مر