کد مطلب: ۲۱۹۳۴
تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

یوسا از قرنطینه، کرونا و ترامپ می‌گوید؛ با غرور عمل نکنیم

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، ماریو بارگاس یوسا به توصیه‌های دولت گوش کرده و همراه همسرش ایزابل پرسلر در خانه‌شان در «پوئرتو دو هررو» واقع در مادرید در قرنطینه به سر می‌برد. این نویسنده برنده نوبل که اخیراً ۸۴ ساله شد به فعالیت خود ادامه می‌دهد و به تازگی در ویدیوکنفرانس آکادمی سلطنتی اسپانیا هم شرکت کرد.

اول از همه، حالتان چطور است؟

سعی می‌کنیم با روحیه خوب دوران قرنطینه را پشت سر بگذاریم. خوشبختانه اینجا هیچکس جان خود را از دست نداده است.

تصور می‌کردید در چنین وضعیتی زندگی کنیم؟

نه، هیچکس نمی‌توانست در هیچ کشوری تصور کند چنین سورپرایز بدی داشته باشیم. فکر می‌کنیم طبیعت را تحت کنترل خود درآورده‌ایم اما می‌بینیم خیلی ساده‌لوح بوده‌ایم چون بسیار آسیب‌پذیرتر از چیزی هستیم که فکر می‌کنیم.

پاسخ‌ها در کشورهای مختلف فرق داشته‌اند.

اما هیچ کشوری نبوده که کاملاً آماده این چالش باشد. نه آمریکا، نه آلمان، نه فرانسه. بعضی‌ها بهتر پاسخ داده‌اند چون زیرساخت‌های پیشرفته‌تر و توسعه‌یافته‌تری داشتند. همانطور که در کره جنوبی، تایوان و آلمان می‌بینیم. در اسپانیا هم بدون شک رفتار قهرمانانه کارکنان بخش سلامت مثال‌زدنی بوده است. جامعه با رویکرد خوبی نسبت به وفق پیدا کردن با این وضعیت واکنش نشان داده اما زیرساخت‌های کافی برای مقابله با چالش وجود نداشته و در نتیجه ما واکنش دیر و بدی داشتیم.

شناسایی سریع ویروس در کره به خاطر انجام دادن تست‌های بسیار ممکن شده است. به نظر می‌رسد این گستره انجام تست در اسپانیا حداقل تا پایان ژوئن ممکن نخواهد بود، یعنی چهار ماه بعد از گسترش ویروس در کشور.

بله، این مسئله بسیار جدی است. ما داریم هزینه آماده نبودنی را می‌دهیم که می‌توانست باعث شود بسیار پاسخ بهینه‌تری داشته باشیم. به همین دلیل است ما باید خواستار توضیح و بررسی مسئولیت‌پذیری بشویم اما ابتدا باید پاندمی را شکست بدهیم. بعد وقتی که همه چیز کنترل شد باید عملکرد دولت بررسی بشود تا بتوانیم مقایسه کنیم. بعد مشخص می‌شود که کجاها عملکرد بهتری داشتیم و کجا شکست خوردیم و کجا اشتباه‌ها باعث از دست رفتن جان آدم‌ها شده است.

توضیح چین از اینکه چه اتفاقی افتاد گیج‌کننده است.

عملکرد چین هنوز بسیار گیج‌کننده است و مشخص نیست چه اتفاقی افتاده است. مشکل این است که در چین آزادی بیان وجود ندارد و مشخص شده که تعدادی از پزشکان چینی که با شجاعت بسیار وجود این پاندمی را اعلام کردند، مجبور به کناره‌گیری شدند. بعضی از پزشکان هم جان خود را از دست دادند. بدون شک هزاران هزار نفری که به خاطر این پاندمی جان خود را از دست داده‌اند گواه این مسئله هستند و اگر دولت چین از ابتدا با شفافیت عمل می‌کرد این اتفاق نمی‌افتاد.

شما به فرضیه‌هایی که می‌گویند این پاندمی برای تغییر نظم جهانی ایجاد شد باور دارید؟

نه، اما فکر می‌کنم مسلماً گروه‌هایی خواهند بود که سعی می‌کنند از وضعیت سوء استفاده کنند و پروژه‌های خود را پیش ببرند. متاسفانه افراد و گروه‌هایی هستند که می‌خواهند سوگیری پوپولیستی را در جامعه گسترش بدهند و آزادی‌های فردی را محدود کنند و به شرکت‌های خصوصی آ