کد مطلب: ۲۰۴۸۶
تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸

صدمات روان شناختی و جسمانی ناشی از نگرانی و ناامیدی از کرونا ویروس جدی است

ایسنا:  یک متخصص روان شناسی بالینی گفت: صدمات روان شناختی و جسمانی ناشی از نگرانی و ناامیدی بیش از اندازه از کرونا ویروس جدی است، در حالی که این بیماری با گذر زمان، پایدار نمی‌ماند.

احمدترابی درگفتگو با ایسنا درخصوص کرونا ویروس و اضطراب ناشی از بیمارشدن به این ویروس و اضطراب بیماری عنوان کرد: در هنگام مواجهه شدن با یک غم، رنج، صدمه یا عارضه به ویژه در شرایط کنونی با توجه به بیماری کرونا و نگرانی از بیمارشدن ،افرادتمایل بنیادینی دارند که طول مدتی را که از آن عارضه رنج و دشواری می برند را بیش از آن چه هست برآورد کنند.
استاد دانشگاه افزود: در واقع وقتی افراد صدمه‌ای می‌خورند و یا بیمار می‌شوند یا سندرم بیماری دارند و یا متحمل زیان مالی و شغلی می‌شوند، زمانی را که طول خواهدکشید تا از بار رنج آن واقعه رهاشوند، بسیار بیشتر از آن چه در واقعیت است، تخمین می زنند.
وی تصریح کرد: درشرایط کنونی با شیوع بیماری ویروس کرونا، افرادجامعه این تصور و برداشت را دارند که هیچ وقت و یا بسیار بعید است که به این زودی‌ها زندگی به شرایط و حالت عادی بازگردد و یا سالها و ماهها طول خواهد کشید تا مصیبت و این ویروس دردسرساز ازبین برود و همه چیز به روال عادی و طبیعی باز گردد.
این پژوهشگر روان شناسی در این باره توضیح داد: این گرایش به تخمین بیش ازحد طول دوره رنج یا بیماری و پایدار ماند پیامدهای منفی از یک مصیبت یا آسیب را سوگیری پایداری می نامند و یکی از فراگیرترین خطاهای شناختی انسانهاست.
وی اظهار کرد: این تحریف و خطای ذهنی انسانها در دوران بیماری‌های فراگیر، بیشتر دیده می‌شود و این باور نامعقول که سالها طول خواهد کشید یا خیلی زمان می‌برد که عوارض بیماری کرونا از بین برود یا ازجامعه پاک شود.
ترابی بیان کرد: این امر منجر به تجربه هیجانات منفی مانند ترس، نگرانی، غم، خشم و به تبع آن رفتارهای ایمنی بخش افراطی مانند استفاده افراطی از ماسک،مراجعه مکرر به پزشک و بیمارستان‌ها و فاجعه آمیزکردن علایم جسمانی یا آنفلوآنزا( سرماخوردگی) و انتساب آن به کرونا ویروس را به همراه خواهد داشت.
وی گفت: بدون شک انسان‌ها بسیار سازگارتر از آنچه فکر می‌کنند هستند، همچنین شرایط موجود بسیار از آنچه تصور می‌رود ناپایدارترند و به زودی به حالت عادی و به سمت بهبودی و تعدیل شدن پیش خواهند رفت، توجه به این امر مهم، نوید اتمام دوره رنج ناشی از بیماری کرونا را می‌دهد.
این کارشناس و مشاوره بیماری های رفتاری دانشگاه علوم پزشکی قم عنوان کرد: صدمات روان شناختی و جسمانی ناشی از نگرانی و ناامیدی بیش از اندازه از کرونا ویروس جدی است، در حالی که این بیماری با گذر زمان، پایدار نمی‌ماند.
وی تصریح کرد: هنگامی که انسانها در رنج یا بیماری و حتی مرگ خود معنی و هدفی می‌بینند یا پیدا می‌کنندخیلی راحت‌تر، آن را تحمل کرده و سریع تر آن را پشت سر می‌گذارند و شکست می‌دهند.
این مسئول مرکز مشاوره دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی استان قم خاطرنشان کرد: درشرایط کنونی استناد به مقام دارای صلاحیت که طبعا پزشکان دلسوز و متخصص هستند،درکنار اخبار معتبر علمی و موثق وزارت بهداشت درخصوص پیشگیری، اپیدمی، و حتی درمان قریب الوقوع کرونا درکنترل این ویروس و تعدیل نگرانی و ترس ناشی از آن در جامعه اهمیت فراوانی دارد.

 

0/700
send to friend
مرکز فرهنگی شهر کتاب

نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمدقصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم، پلاک ۸

تلفن: ۸۸۷۲۳۳۱۶ - ۸۸۷۱۷۴۵۸
دورنگار: ۸۸۷۱۹۲۳۲

 

 

عضویت در خبرنامه الکترونیکی شهرکتاب

Designed & Developed by DORHOST